Świetlicowe gry podwórkowe – GRA W GUMĘ

POTRZEBUJEMY:

  • gumy bieliźnianej długości około 4 metrów (końce związujemy ze sobą),
  • niewielkiej przestrzeni. 

ZASADY GRY

Jest to zabawa podwórkowa dla dwóch lub kilku graczy.

Dwie osoby stoją naprzeciwko siebie w odległości około 2 metrów. Między sobą mają naciągniętą gumę do skakania tak, by powstały dwie równoległe, napięte linie – zahaczają ją za kostki. Jeśli do zabawy są tylko dwie osoby, można jeden koniec gumy zaczepić np. o krzesło.

Dwoje graczy stoi w gumie, trzeci skacze aż do skuchy (pomyłki). Istnieją różne wersje tej gry, dlatego uczestnicy muszą na początku umówić się co do układu serii skoków. Gumę zakłada się najpierw na wysokości kostek. Jeśli gracz wykona całą serię skoków, to podnosi się gumę na wysokość łydek, a następnie kolan, ud i pasa. Wytrwali podnoszą ją jeszcze wyżej, nawet do szyi. Jeśli skacząca osoba popełni błąd, traci kolejkę i wchodzi na miejsce osoby stojącej z gumą. Wtedy osoba, która wyszła z gumy wykonuje swoją serię na takiej wysokości, na jakiej skończyła przy poprzedniej kolejce. Wygrywa ta osoba, która pierwsza wykona całą serię skoków na każdej wysokości.

Dnia 6.02.2020 r. w świetlicy szkolnej uczyliśmy się grać w gumę. Po zakończonych zajęciach odbył się minikonkurs, którego zwyciężczynią została Alexandra Sinkowska z klasy III c.

Zachęcamy wszystkich do wspólnej zabawy.

Wkrótce przygotujemy filmik z objaśnieniem najpopularniejszej chyba gry w gumę – „Dni tygodnia”.

Iwona Zagórska