Świerszczykowe czytanie

      Brak komentarzy do Świerszczykowe czytanie

Witajcie uczniowie klas 0 – III!

Dzisiaj zapraszamy Was do pracy z czasopismem dla dzieci „Świerszczyk”, który w tym roku obchodzi 75. urodziny. Z tej okazji w każdym numerze znajdziecie moc rozwijających i edukacyjnych zabaw.

„Świerszczyk” to nowoczesne czasopismo z tradycją.
Co daje czytanie „Świerszczyka”?

Dzisiaj prezentujemy kwietniowe wydanie „Świerszczyka”, w którym ptaszki, ptaki i ptaszory opanowały cały numer czasopisma! Od radosnego szczygła po dumnego orła – każdy ma dla nas jakieś przesłanie. Wraz z redakcją zapraszamy Was do spojrzenia na świat z lotu ptaka.

Świerszczykowi przyjaciele – zaczynamy!

Z najnowszego opowiadania Bajetana pt. „Odlot”
(tekst poniżej) wynikają wprost bardzo ważne prawdy o życiu:

• Dopóki ktoś nie odleci, nie może przylecieć.
• W życiu warto być tam, gdzie nam najlepiej.
• Każdy z nas jest inny i nie każdy jest bocianem.

A jak to się ma do historii o Piotrku, który ze smutkiem pakował walizki? Przeczytajcie.
Z pamiętnika Świerszczyka Bajetana Hopsa: Odlot – pobierz
Tekst Melania Kapelusz, ilustracje Marcin Bruchnalski

Wymyślcie treść listu napisanego przez bohaterów opowiadania, a następnie zapiszcie go i prześlijcie do nas. Podzielcie się swoimi pomysłami z koleżankami i kolegami.

Teraz przeczytajcie tekst Małgorzaty Strzałkowskiej. Przyjrzyjcie się ptakom-cudakom i zwróćcie uwagę z czego zostały wykonane.
„Frrrrrrrrrrrrrrrrrr!” – pobierz

Dzieci młodsze – spróbujcie wykonać swojego ptaka-cudaka z dostępnych w domu materiałów, np. tuby po papierowych ręcznikach, papierowych talerzy, gazet, bibuły, kawałków tkanin, włóczki, taśmy klejącej, kapsli, plastikowych kubeczków, słomek, papieru, reklamówek, sznurków, gumek, guzików.

Dzieci starsze – podzielcie nazwy ptaków łyska, kobczyk, szczygieł, pełzacz, śnieżka na sylaby, zapiszcie sylaby na małych karteczkach, wylosujcie dwie sylaby i utwórzcie nazwę ptaka-cudaka, a następnie z dostępnych materiałów wykonajcie swojego ptaka-cudaka. Możecie też zrobić zdjęcia swoich ptaków i wymienić się nimi z koleżankami i kolegami.

Wielkie czytanie: Historia o ptasim władcy

Ptaki postanawiają wybrać swojego króla, który – tak jak lew sprawuje władzę w królestwie czworonogów – stałby się ich przewodnikiem i reprezentantem. Kandydatów jest wielu, a każdy z nich uważa się za wyjątkowego. Trochę jak w przysłowiu: „Każda pliszka swój ogonek chwali”. Kogo w końcu wybiorą ptasi obywatele? Co ważniejsze: uroda, tupet czy charyzma? Przeczytajcie, a potem zerknijcie do rubryki „Prawda czy fałsz”, by sprawdzić, co pamiętacie.

Tekst – pobierz
Tekst Wojciech Widłak, ilustracje Aleksandra Michalska-Szwagierczak

Co to znaczy „być Polakiem”? Poniższy quiz pomoże Wam nad tym się zastanowić. Rozwiążcie go, a potem sprawdźcie, czy wybrane odpowiedzi są poprawne.
Qiuz – pobierz

A teraz na dużych kratkach narysujcie identycznego ptaka-dziwaka, jak na wzorze. Uważnie liczcie kratki.
Rysunkowo – pobierz

Życzymy miłej zabawy ze „Świerszczykiem”.

Obok książek wszyscy chętnie czytamy czasopisma. Czasopismo – to publikacja wydawana okresowo (co jakiś czas) w pewnych stałych terminach, np. prezentowany dzisiaj Świerszczyk” jest miesięcznikiem, czyli ukazuje się co miesiąc; dzienniki (ukazują się codziennie); tygodniki (co tydzień); dwutygodniki (co 2 tygodnie); kwartalniki (co 3 miesiące); roczniki (co rok).

Pozdrawiamy – nauczyciele bibliotekarze

https://swierszczyk.pl