
6 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Sportu. To doskonała okazja do promocji książek o tematyce sportowej, a takich w naszej bibliotece jest wiele. Po powrocie zapraszamy naszych Czytelników do odwiedzenia działu 796/799 SPORT. Znajdziecie tam książki dotyczące dyscyplin sportowych, sportowców, etyki sportu i zasad fair play, sprzętu sportowego, igrzysk olimpijskich, gier i zabaw ruchowych.
Dzisiaj zapraszamy Was do wysłuchania audiobooka pt. ”Mój sport, moja radość. 10 zasad treningu dla dzieci uprawiających sport” J. Blecharza i M. Siekańskiej. Książkę czytają Siatkarze Polskiej Reprezentacji, którzy w ten sposób zachęcają wszystkich zarówno do czytania książek, jak i uprawiania sportu.
Audiobook ”Mój sport, moja radość….” – pobierz
Książka w wersji tradycyjnej dostępna jest w naszej bibliotece. Proponujmy Wam także:
Wiersze o sporcie – pobierz
Czas na książkę i sport
Obecnie uczenie się, jak i nauczanie wyglądają inaczej. Ważne jest, aby każdy z nas stworzył sobie warunki sprzyjające właściwej organizacji dnia. Zachowajmy równowagę pomiędzy nauką, rozrywką i wypoczynkiem. Zaplanujmy czas wolny tak, aby mieć go na czytanie książek i aktywność ruchową w warunkach domowych. Wszystko zależy od naszej pomysłowości.
Zagadka sportowa
Kto podczas Gali Mistrzów Sportu 2020 otrzymał tytuł najlepszego sportowca minionego roku?
Paweł Fajdek
Mateusz Ponitka
Sztafeta 4×400 metrów kobiet
Bartosz Zmarzlik
Dawid Kubacki
Robert Lewandowski
Kamil Stoch
Wilfredo Leon
Piotr Lisek
Marcin Lewandowski
Dyscypliny sportowe świata, o których być może nie słyszałeś
Quidditch – dyscyplina miała początki jako fikcyjna gra dla czarodziejów w popularnej serii „Harry’ego Pottera”. Fani pokochali ideę quidditcha tak bardzo, że wkrótce stała się ona prawdziwym sportem. Zespół składa się z siedmiu zawodników, którzy przez cały czas muszą grać z miotłą między nogami. Sport łączy w sobie elementy z rugby, dwóch ogni oraz zabawy w berka.
Sepak Takraw – to skrzyżowanie siatkówki z piłką nożną i karate, a gra w dodatku odbywa się na boisku do badmintona. Dyscyplina pochodzi z Azji i zyskuje tam coraz więcej zwolenników. Aby zdobyć punkt, gracze muszą przerzucić piłkę nad siatką za pomocą swoich stóp. Mogą używać też innych części swojego ciała, by utrzymać piłkę w powietrzu- oprócz ramion i rąk.
Zorbing – to wyścigi w dużej przezroczystej kuli, która toczy się w dół przez przeszkody, takie jak pagórki czy rzeka.
Psi surfing – psi surfer wykonuje sztuczki, podczas gdy jego właściciel surfuje wśród fal.
Wyścigi strusi – to sport z Afryki, który trafił do USA. Strusie potrafią biegać zadziwiająco szybko, bo ponad 70 kilometrów na godzinę. Wyścigi zasadami przypominają te konne. Wygrywa najszybszy.
Gra w polo na słoniach – zasady i sprzęt są dokładnie takie same, co w tradycyjnym polo. Dodatkowym elementem są słonie. Sport popularny jest w Nepalu, Indiach i Tajlandii.
Gra w piłkę na rowerach – przypomina piłkę nożną. Trzeba wbić piłkę do bramki, używając kół rowerowych i swoich głów. Gracze mogą wykorzystać ręce do obrony, ale nie do ataku.
BĄDŹMY AKTYWNI!
Nauczyciele bibliotekarze