Recykling – trudne słowo

      Brak komentarzy do Recykling – trudne słowo

„Śmieci segregujesz – czystą Ziemię zyskujesz

Kochani, posłuchajcie piosenki.

„ZoZi – Świat w naszych rękach” – pobierz

Wiecie już, że śmieci nie można wyrzucać byle gdzie. Sterty śmieci na łące, w lesie lub rowie nie tylko szpecą, ale także szkodzą środowisku. Czy chcielibyście bawić się w brudnym otoczeniu? Co trzeba więc robić? Aby tego uniknąć wrzucajcie odpadki do koszy i pojemników na śmieci. Pamiętacie jednak, że nawet jeśli wyrzucamy śmieci do koszy, to nie zostają w nich one na zawsze. Śmieci trafiają na wysypisko i zaczynają się rozkładać. Rozpadają się na coraz mniejsze i mniejsze kawałeczki, aż w końcu ….znikają. Stają się częścią ziemi. Niektóre „znikają” szybko: chusteczka higieniczna – 4 miesiące, ogryzek – pół roku, ale guma do żucia już 5 lat, a plastikowa butelka aż 1000 lat!

Obejrzyjcie filmik „Pan Sprzatalski – Porządkowo” – pobierz

Na świecie byłoby o wiele mniej śmieci, gdyby ludzie je segregowali. Segregować, to znaczy nie wrzucać wszystkiego do jednego kosza, tylko dzielić na grupy. Osobno puszki, osobno papier, osobno plastikowe butelki.

Zagraj w grę „Akcja segregacja” – pobierz

Narysuj szlaczki wg wzoru, zwróć uwagę do jakich koszy trafiają śmieci
Karta pracy – pobierz
Policz śmieci – pobierz.

Posegregowane śmieci trafiają do specjalnych fabryk, gdzie można z nich zrobić nowe
przedmioty.
Obejrzyjcie film – pobierz

To jest właśnie recykling – czyli ze starego … nowe. Fotel ze starych dżinsów? Może stary sweterek przerobimy na … abażur, a grabie na …wieszak do przedpokoju? Dlaczego nie! Niektórzy artyści tworzą ze śmieci ładne i użyteczne przedmioty. Zobaczcie.
Filmik – pobierz
Filmik – pobierz

Zanim więc coś wyrzucimy, zastanówmy się, czy na pewno nam się to nie przyda. Dzięki temu na świecie będzie mniej śmieci, a wokoło nas – weselej.
A może i wy spróbujecie zrobić „coś” z „niczego”? Prosimy o zdjęcia! A na razie obejrzyjcie filmik opowiadający o literce Ł a potem poćwiczcie pisanie tej literki, wykorzystując karty pracy.
Filmik o literce Ł – pobierz.
Karty pracy, literka Ł – pobierz

Powodzenia!

Konsultacje z wychowawczyniami oddziałów przedszkolnych (adresy e-mail):

„Skrzaty” – Beata Antropik bea_ant@wp.pl  Justyna Dzięgielewska

„Biedronki”Alicja Stradczuk

„Muchomorki” – Ewelina Gulan ewelcia.85@interia.pl

„Słoneczka”Bożena Kulikowska bozena.q@vp.pl Jolanta Propier jolanta.propier@wp.pl