Realizujemy Międzynarodowy Projekt Czytelniczy „Magiczna moc bajek”

PATRONATY HONOROWE

PLAKAT PROJEKTU

W roku szkolnym 2019/2020 w Szkole Podstawowej nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Grajewie w grupie przedszkolnej „Muchomorki” z udziałem Koła Przyjaciół Biblioteki realizowany jest Międzynarodowego Projekt Czytelniczy „Magiczna moc bajek”, czyli Bajkowa podróż do krainy wartości i dziecięcej wyobraźni.

Projekt jest odpowiedzią na realizację podstawowych kierunków polityki oświatowej Ministerstwa Edukacji Narodowej w bieżącym roku szkolnym oraz założeń podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Jego organizatorem jest Bajkowe Prywatne Przedszkole w Jaśle, zainspirowane kampanią „Cała Polska czyta dzieciom” oraz książką Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej „Wychowanie przez czytanie”. Autorkami Projektu są Anna Zielińska i Ludmiła Fabiszewska.

Celem projektu jest promowanie regularnego czytania bajek i baśni jako sposobu wspierania rozwoju psychicznego dzieci przedszkolnych, jak również kształtowanie właściwych postaw dzieci wobec osób z niepełnosprawnością.

Projekt w całości jest realizowany i koordynowany za pomocą mediów społecznościowych. Na Facebook’u utworzona została grupa „Magiczna moc bajek” – Międzynarodowy Projekt Czytelniczy” (link do grupy: https://www.facebook.com/groups/488002891977381/)

W I semestrze nasze działania w „Czwórce” dotyczyły realizacji następujących modułów:

  • „Szanuję drugiego człowieka”,
  • „Kto to jest Przyjaciel?”,
  • „Czy inny znaczy gorszy”
  • „Jesteśmy Razem, pomagamy sobie Wzajemnie” – Różne rodzaje niepełnosprawności.

Inne zrealizowane działania projektowe:

  • Kącik projektowy,
  • „Muchomorkowy poradnik savoir-vivre wobec osób niepełnosprawnych” wykonany z udziałem dzieci i rodziców z grupy przedszkolnej „Muchomorki” oraz szkolnych koordynatorek z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.  

Szkolne koordynatorki projektu: Lilla Pietrzykowska (nauczyciel bibliotekarz) i Ewelina Gulan (wychowawca grupy przedszkolnej „Muchomorki”).