Polub swoją lekturę!

      Brak komentarzy do Polub swoją lekturę!

Bądź przygotowany na język polski!

Dzisiaj chcemy zmotywować Was do przeczytania, wysłuchania lub obejrzenia powieści węgierskiego pisarza Ferenca Molnára pt. „Chłopcy z Placu Broni”. Książka przetłumaczona na 42 języki, szybko zyskała miano klasyki literatury dziecięcej. W powieści śledzimy zmagania chłopców, to jak ze sobą rywalizują, jak ważna jest dla nich owa rywalizacja i nie tylko. Opowieść wywołują wiele emocji, porusza, wzrusza, sprawia, że uronicie nie jedną łzę a przede wszystkim zapomnicie o niepokojach. Z pewnością jest to książka, która pozwoli przetrwać kwarantannę. Zostańcie w domu! My zostajemy!

„Chłopcy z Placu Broni” Ferenc Molnar

O bohaterach powieści

Dla chłopców ich zabawy były niczym małe ojczyzny. Traktowali je też w ten sposób, dbając o nie lub dążąc do poszerzenia granic. Byli wśród nich bohaterowie pozytywni – ci, którzy bronili swego państwa oraz bohaterowie negatywni – ci, którzy napadali na innych w imię zdobycia miejsca do gry w palanta. I, jak w prawdziwym życiu, znalazł sie też bohater tragiczny, który dla dobrej sławy poświecił swoje życie…

Bohaterowie pozytywni ZWIĄZEK CHŁOPCÓW Z PLACU BRONI :
Nemeczek – nie zważając na grożące mu niebezpieczeństwo, odważnie stawił czoła czerwonym koszulom. On także uratował losy bitwy. Jednak za swe czyny przyszło mu zapłacić życiem.
Boka – lat 14, chłopięca twarz, głęboki głos, poważny i sprawiedliwy, mądry i przywidujący przywódca.
Barabasz – zawsze chciał być lepszy od Kolnaya.
Czele – dbający o wygląd elegant.
Czonakosz – świetnie gwizdał na placach.
Gereb – był ambitny, gwałtowny, czasem zuchwały. To on zdradził przyjaciół, ale potem starał się naprawić swój błąd.
Kende – dobry kompan.
Kolnay – sprzeczał sie ustawicznie z Barabaszem, jako prezes Związku Kitowców zaniedbał swoje obowiązki, odważny adiutant Boki w czasie bitwy.
Lesik – najdłużej jak mógł strzegł tajemnicy Związku Kitowców.
Rychter – przechowywał sprzęt Związku Chłopcy z Placu Broni.
Weiss – pierwszy prezes Związku Kitowców, dobrze wywiązujący się ze swoich obowiązków.

Bohaterowie negatywni CHŁOPCY Z OGRODU BOTANICZNEGO
Byli zdecydowanie silniejsi od chłopców z Placu Broni, mieli też dobrego przywódcę. Mogli zrobić dużo dobrego, jednak wybrali złą drogę. Ale chociaż napadali na słabszych od siebie, przegrali. I to nie tylko fizycznie- mały Nemeczek pokazał im, co oznacza być honorowym.

Feri Acz – przywódca chłopców, nosił luźną czerwoną koszulę, silny, dobrze zbudowany, przystojny, starał sie, by jego drużyna postępowała honorowo.
Bracia Pastorowie – nigdy się nie uśmiechali, patrzyli na wszystkich spode łba, napadali na młodsze dzieci.

Oprac. na podst. czasopisma „Victor Junior”.