„Nie jestem sam, ja książki mam” – uroczyste podsumowanie projektu

14 lutego 2020 roku w Szkole Podstawowej nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Grajewie odbyło się uroczyste podsumowanie Miejskiego Projektu Edukacyjnego „Nie jestem sam, ja książki mam” zrealizowanego wśród 267 uczniów z klas I – III.

Licznie zgromadzonych gości i bohaterów spotkania – uczniów klas I-III powitała Wicedyrektor szkoły – pani Aleksandra Monika Kuczyńska.

Przypomnijmy, że w miesiącach od października 2019 roku do stycznia 2020 roku nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, bibliotekarz, katecheta, nauczyciele języka angielskiego we współpracy z paniami Ewą Bobińską i Pauliną Bagińską z Oddziału dla Dzieci MBP w Grajewie wspólnie prowadzili działania, których celem było rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz pogłębianie nawyku czytania wśród najmłodszych uczniów naszej szkoły.

Do rozwijania dziecięcych zainteresowań poprzez aktywny udział w spotkaniach czytelniczych dołączyli także:
• Wicedyrektor szkoły – pani Aleksandra Monika Kuczyńska,
• Przewodnicząca Rady Miasta Grajewo – pani Halina Muryjas-Rząsa,
• Pani Regina Abramczyk z Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP Oddział w Grajewie,
• Panie: Dorota Zelman, Jadwiga Świderska, Jadwiga Januszczak, Barbara Wysocka z Klubu Seniora,
• sierż. Sztabowy Sylwia Gosiewska z Komendy Powiatowej Policji w Grajewie,
• młodszy brygadier Daniel Lewczuk – dowódca jednostki ratowniczo – gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie,
• Zuzanna Tokarzewska, Natalia Grabowska, Wiktoria Niećkowska – absolwentki SP 4, a obecnie uczennice klasy mundurowej w Zespole Szkół Nr 2 w Grajewie.

W ramach realizowanego projektu edukacyjnego przeprowadzono konkursy, w komisjach których wraz z Organizatorkami pracowały panie: Dorota Poniatowska i Ewa Czaplicka.

Realizacja projektu opierała się na atrakcyjnych zajęciach o zróżnicowanej formie, które charakteryzowały się dużą dynamiką, wzbudziły aktywność uczniów, rozwinęły ich zainteresowania oraz zbudowały pozytywne więzi między uczestnikami projektu.

Jakie to były działania, o tym opowiedzieli sami uczniowie:

• W ramach projektu w salach lekcyjnych zorganizowaliśmy kąciki czytelnicze. Zachęcaliśmy do przeczytania naszych ulubionych książek przez rysunki i prezentacje.
• Odbyliśmy wycieczki do biblioteki miejskiej i szkolnej – poznaliśmy zbiory i zasady z ich korzystania.
• Obejrzeliśmy prezentację multimedialną „Zanim książka trafi w moje ręce, czyli droga książki od autora do czytelnika” – poznaliśmy zawody ludzi pracujących nad powstaniem książki oraz zasady szanowania książek.
• Uczestniczyliśmy w spotkaniach czytelniczych „Podróże z książką”, „Humor w książkach”, „Wiersze Brzechwy i Tuwima i zabawa się zaczyna”, „Książka uczy, bawi i pomaga” w bibliotece szkolnej z udziałem zaproszonych gości. Rozmawialiśmy o książkach, oglądaliśmy wystawy, śpiewaliśmy i tańczyliśmy.
• Na zajęciach biblijnych czytaliśmy teksty biblijne, odkrywając ich tajemnice.
• Uczestniczyliśmy w warsztatach kreatywnych dla klas II i III w Miejskiej Bibliotece Publicznej Oddział dla Dzieci w Grajewie.
• Czytaliśmy książki wypożyczone z biblioteki szkolnej i miejskiej.
• W bibliotece szkolnej „wyrosło” drzewko czytelnicze, na gałązkach którego zawiesiliśmy listki i kolorowe książeczki z wypisanymi przez nas tytułami ulubionych i przeczytanych książek.
• Uczyliśmy się wierszy i piosenek o książkach. Rozwiązywaliśmy zagadki i rebusy dotyczące książek.
• Braliśmy udział w konkursach: klasowym na „Najpiękniejszą zakładkę do książki” i szkolnych „Stragan z wierszykami”, „Mój bajkowy przyjaciel” w klasach I i „Najlepszy Czytelnik Projektu” w klasach II-III.
• Słuchaliśmy audiobooków oraz opowiadań, baśni i bajek czytanych przez naszych nauczycieli, bibliotekarza oraz koleżanki i kolegów w języku polskim i angielskim.
• Uczestniczyliśmy w spotkaniu autorskim z Zofią Stanecką zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczna Oddział dla Dzieci w Grajewie.
• Wykonaliśmy pacynki i kukiełki postaci bajkowych. Na spotkaniach z wychowawcą, nasi rodzice obejrzeli prezentację pt. „Wpływ czytania na rozwój dzieci”. Od bibliotekarza otrzymali także listy zachęcające do Rodzinnego Czytania wraz z Przewodnikiem po Dobrych Książkach do wspólnego czytania z nami.
• Poprzez udział w Miejskim Projekcie Edukacyjnym „Nie jestem sam, ja książki mam” zrozumieliśmy, że książki są źródłem wiedzy. Obiecujemy, że korzystać z nich będziemy przez całe życie.

Prowadzone działania rozwijały zainteresowania czytelnicze uczniów, zachęcały zarówno nauczycieli, jak i dzieci do rozwijania własnej aktywności twórczej. Potwierdzeniem tego były wyeksponowane w sali prace plastyczne i zdjęcia prezentowane na ekranie.

Pięknie przebrani za postacie bajkowe uczniowie wspaniale prezentowali się recytując wiersze: „Przyjaciel na całe życie”, „Książka czeka” H. Łochockiej – klasa II b i klasy I, „Książki” E. Safarzyńskiej – klasa II c, śpiewając piosenki: „Książki, książki” – klasy III, „W książeczce płynie rzeczka” – klasa II b, „Podróż do krainy bajek” – klasa II d, „Witajcie w naszej bajce” – klasy I, „Kraina czarów” – klasa II a i porywając całą salę do wspólnej, tanecznej zabawy w rytm piosenki „A ram, sam, sam” – dziewczęta z klasy II d.

Wszystkim uczniom życzymy wielu pięknych chwil z książką.

Swoje nagrody odebrali także zwycięzcy konkursów towarzyszących realizacji projektu edukacyjnego:

Szkolny konkurs „Stragan z wierszykami” ze znajomości wierszy J. Brzechwy i J. Tuwima dla klas I:

I miejsce – klasa I c (Martyna Chmielewska, Mateusz Mazurek, Gabriel Kuizinas)
II miejsce – klasa I d (Aleksandra Aksjonow, Zuzanna Próchniak, Maja Karwowska)
III miejsce – klasa I b (Irena Zajkowska, Lena Kisielewska, Eliza Oczko).
IV miejsce – klasa I a ( Laura Kuczyńska, Zofia Żebrowska, Sonia Lubartowicz)

Rodzinny Konkurs Plastyczny „Mój bajkowy przyjaciel” dla klas I:
NAGRODY :
Zuzanna Rutkowska kl. I a – „Kot w butach”
Szymon Dobrzycki kl. I a – „Kubuś Puchatek”
Bartosz Kalinowski kl. I c – „Kot w butach”
Zofia Żebrowska kl. I a – „Biedronka”
Sebastian Borawski kl. I b – Reksio”
Irena Zajkowska kl. I b – „Tygrysek”
Fabian Romaniuk kl. I a – „Pinokio”
Jakub Bernhard kl. I a – „Chase”
Paweł Zamojski kl. I a – „Krecik”
Aleksandra Kwiatkowska kl. I b – „Kłapouchy”
WYRÓŻNIENIA:
Katarzyna Kozwzon kl. I a –„Kubuś Puchatek”
Zuzanna Nicewicz kl. I b – „Jerry”
Gabriel Kuizinas kl. I c – „Pinokio”
Jakub Kwiatkowski kl. I a – „Kubuś Puchatek”
Maciej Motycki kl. I a – „Piotruś Pan”

Szkolny konkurs na „Najlepszego Czytelnika Projektu” dla klas II i III:
Zwycięzcy:

wśród klas II – Edyta Szejda z kl. II b,
wśród klas III – Emilia Muczyńska z kl. III b.

Podczas uroczystości wręczono także nagrody zwycięzcom Szkolnego Konkursu Recytatorskiego o Nagrodę Dyrektora Szkoły dla klas I – III:
Laureaci
1. Korycki Piotr kl. III a
2. Ladzińska Laura kl. III a
3. Lewczuk Maria kl. II c
4. Wasilewski Antoni kl. III a
5. Witkowska Anita kl. III d
Wyróżnienia: Akacka Martyna kl. II b, Chmielewska Martyna kl. I c, Kuczyńska Laura kl. I a, Malinowski Adam kl. III c, Sokołowski Michał kl. I c, Żebrowska Zofia kl. I a.

Nagrody za znaczące miejsca w Ogólnopolskim Konkursie „Biblia i przypowieści biblijne” otrzymali:
Maria Lewosz kl. II c – 13. miejsce,
Martyna Chmielewska kl. I c – 22 miejsce,
Piotr Borawski kl. II c – 28. miejsce.

Fundatorem wręczonych nagród uczniom był Dyrektor szkoły i Rada Rodziców.

Na zakończenie uroczystości Dyrektor szkoły pan Karol Choynowski wręczył podziękowania przedstawicielom wymienionych organów i instytucji, w tym dyrektorowi MBP w Grajewie – pani Monice Kostrzewskiej, za współpracę przy realizacji Miejskiego Projektu Edukacyjnego „Nie jestem sam, ja książki mam”.

Swoje wrażenia dotyczące aktywnego udziału w podsumowaniu projektu zawarła Przewodnicząca Rady Miasta Grajewo – pani Halina Muryjas-Rząsa w żartobliwym, naprędce ułożonym wierszyku: „Zaśpiewałam, zatańczyłam, świetnie z Wami się bawiłam!” Niezależnie od tego pogratulowała pomysłu i realizacji autorom i wykonawcom poszczególnych działań. Nawiązała do widniejącego hasła: „Nie jestem sam, ja książki mam”, akcentując rolę książki, w tym Biblii, jako „książki nad książkami” w naszym życiu.

Uroczystość prowadziły panie: L. Pietrzykowska i Katarzyna Karpińska.

Przy wyjściu z sali gimnastycznej była wyłożona kronika szkoły, w której nasi goście złożyli pamiątkowe wpisy i podpisy.

Realizatorkami projektu i organizatorkami uroczystości były: Lilla Pietrzykowska (nauczyciel bibliotekarz), Joanna Rydzewska, Monika Kuryś, Anna Gryczkowska, Arleta Krawczyk, Anna Kłos, Barbara Rogalska, Renata Wierzchowska, Katarzyna Karpińska, Jadwiga Laszczkowska, Teresa Skrodzka, Anna Bukowska, Barbara Krukowska (wychowawczynie klas I – III), Dorota Lekenta (nauczycielka religii), Anna Mioduszewska, Dorota Zabłocka (nauczycielki języka angielskiego).

Zapraszamy do galerii:
Galeria 1 – UROCZYSTOŚĆ PODSUMOWANIA PROJEKTU – M. Kuryś
Galeria 2 – 3 DZIAŁANIA POJEKTOWE W SZKOLNYM OBIEKTYWIE

Galeria 2

Galeria 3