„Nie do parki” – uczymy się szacunku, tolerancji i akceptacji

21 marca jest Światowym Dniem osób z zespołem Downa. Dzień ten został ustanowiony w 2005 roku, natomiast od 2012 patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Celem święta jest uświadomienie, iż osoby z zespołem Downa mają takie same potrzeby jak my.

W tym roku nasza szkoła po raz kolejny włączyła się do akcji promującej tolerancję, akceptację oraz szacunek do „inności”. Wszyscy uczniowie klas II wraz z wychowawcami oraz panie z biblioteki szkolnej na znak solidarności z Osobami z Zespołem Downa założyli kolorowe skarpetki – „nie do pary”.

Data obchodów ŚDZD jest symboliczna i przypada na 21 dzień 3 miesiąca roku. Ponieważ trzeci chromosom w 21 parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie wady genetycznej zwanej trisomią 21. O tym zaburzeniu genetycznym, w przejrzysty i jasny dla dzieci sposób, przez platformę Teams, opowiedziała pani Anna Wszeborowska – nauczycielka biologii.

W ramach akcji pani Anna Formejster – pedagog szkolny w klasie II b przeczytała „Franio i zasmuceni”, pani Beata Szewczyk – nauczycielka języka polskiego, łącząc się on line, poprowadziła zajęcia w klasie II d. Podczas zajęć wykorzystała opowiadanie Bajka bez barier „Tajemnica zaginionych ciasteczek” Aleksandry Chmielewskiej, wpisując się tym samym w realizację ogólnopolskiego programu „Cała Polska czyta dzieciom”. Pod koniec zajęć dzieci wykonały „kolorowe skarpetki – zakładki do książek”.

Na zakończenie dnia uczniowie mieli możliwość wykonania wspólnych fotografii z wykorzystaniem ramki promującej obchody tego święta.

Wszystkim wychowawcom klas II oraz zaangażowanym w akcję nauczycielom dziękujemy za współpracę podczas realizacji projektu edukacyjnego „Nie do parki – uczymy się szacunku, tolerancji i akceptacji.”

I. Bukrejewska, A. Joka, A. Krawczyk