Nauka przez zabawę

      Brak komentarzy do Nauka przez zabawę

Na mądrą zabawę nigdy nie jest za wcześnie… ani za późno!

Zapraszamy naszych najmłodszych, starszych i tych całkiem dużych Czytelników do nauki poprzez zabawę!

Dzisiaj prezentujemy portal PisuPisu.pl, który jest miejscem przyjaznym dla użytkowników. Zobaczcie, jak łatwo można przekuć zabawę w naukę, a naukę w zabawę! Znajdziecie tu:
• gry edukacyjne, słowne zabawy, bajki, ćwiczenia z ortografii i testy i quizy dotyczące lektur szkolnych, które są doskonałym treningiem dla umysłu,
• bazę wiedzy ze słownikiem, artykułami dla młodszych i starszych czytelników,
• zakładkę z polecanymi książkami.

Czas Wam szybko minie, a humor się poprawi, bo jak mówił Albert Einstein (laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki): dobry humor to rzecz bezcenna. Jest najcenniejszym dobrem człowieka!

To nie koniec na dzisiaj. Mamy dla Was jeszcze jedną zabawę. Sprawdź, jakim jesteś typem czytelnika?

SYMPATYK NIECZYTANIA
• Nie przeczytał żadnej książki w ciągu roku, a szkoda, bo jak powiedział Umberto Eco: „Kto czyta książki, żyje podwójnie”.
SPORADYCZNY EKSPLORATOR
• Nie uważa czytania za interesującą czynność. Czasami przeczyta książkę, jednak woli czas wolny przeznaczyć na telewizję i Internet.
AUTOBUSOWY KSIĄŻKOMANIAK inaczej CZYTELNIK MIEJSCOWY
• Czyta, gdzie popadnie. Czas spędzony w różnych miejscach wykorzystuje na czytanie ciekawych książek.
POŻERACZ KSIĄŻEK
• Nie może powstrzymać się przed odłożeniem zaczętej książki (czyta nawet do północy), co czasami rodzi wielkie niebezpieczeństwo – zniechęcenie do czytania. Często ma obawy, czy zaczynać nową książkę, czy przełożyć czytanie na spokojniejszy okres, w którym będzie mógł swobodnie się w niej zatracić.
RÓWNOLEGŁY ODKRYWCA
• Nie ogranicza się do czytania jednej książki, czyta kilka naraz. Dlaczego? To dokładnie tak samo, jak oglądanie więcej niż jeden serial. Wyróżnia się wśród tłumu. Zazwyczaj ma przy sobie książkę, którą czyta między lekcjami, w kolejce do lekarza, natomiast w domu posiada przynajmniej jednej półkę z ulubionymi pozycjami. Chwilami można powiedzieć, że Równoległy Odkrywca jest Czytelnikiem Miejscowym.
FAN ELEKTRONIKI
• Czyta zarówno e-booki, jak i słucha audiobooków.
CZYTELNIK BEŚCIARZ
• Czyta tylko i wyłącznie bestsellery (książki, cieszące się dużą popularnością), pięknie wydane, w twardej oprawie i z twarzą filmowego gwiazdora na okładce.
CZYTELNIK GATUNKOWIEC
• Czyta książki z jednego gatunku, np. kryminały, komiksy… przez co nie ma pojęcia o innych wartościowych książkach.
CZYTELNIK ZBIERACZ
• Czytanie jest dla niego sprawą drugorzędną. Istotne jest posiadanie jak największej ilości książek, a następnie porównywanie się z innymi zbieraczami.
CZYTELNIK AMATOR
• Czyta książki od czasu do czasu, kiedy ma na to czas.
CZYTELNIK ELITARNY
• Kupuje książki z górnej półki, często mało zrozumiałe i mniej popularne.
CZYTELNIK ODKRYWCA
• Odkrywca nie nudzi się. Próbuje każdego gatunku książek. Nie zwraca uwagi na to, czy książka jest popularna, czy ma dobre opinie. Lubi to robić, odkrywa prawdziwego siebie, a przy tym dobrze się bawi.
CZYTELNIK NAŁOGOWY
• On jest najlepszy, kocha czytanie! Czyta wszystko, co mu wpadnie do ręki. Dba o książki, kolekcjonuje, mówi o książkach. Woli posiedzieć w domu i przeczytać książkę, niż całymi godzinami siedzieć przy elektronice i narażać oczy. Kiedy przeczyta ulubioną książkę, nie może doczekać się kolejnej części. Każdą lekturę zapamiętuje na zawsze.

Oto co piszę na temat czytelników Olga Tokarczuk (laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury) we fragmencie książki „Księgi Jakubowe”:

Jest czytelnik gąbka, czytelnik lejek, czytelnik cedzidło i czytelnik sito. Gąbka wchłania w siebie wszystko, jak leci, jasne jest, że potem dużo z tego pamięta, lecz nie umie wydobyć najważniejszego. Lejek – przyjmuje jednym końcem, drugim zaś wszystko, co przeczytane, z niego wylatuje. Cedzak przepuszcza wino, a zatrzymuje winny osad (…) Sito zaś oddziela plewy, żeby otrzymać najlepsze ziarno.

Czy już wiesz, jakim jesteś typem czytelnika? Podziel się z nami, do jakiej grupy należysz!

Pozdrawiamy – nauczyciele bibliotekarze

Wykorzystane źródła:
Wasiak E.: Jaki jest Twój czytelnik. „Nowoczesna Biblioteka” 2019 nr 20 s. 7-9