Na koncercie w filharmonii

      Brak komentarzy do Na koncercie w filharmonii

07.04.2021 r.

Dzisiaj wybieramy się z wizytą do filharmonii, która powstała właśnie z miłości do muzyki. Tam w imponującym gmachu można słuchać koncertów muzyki poważnej i rozrywkowej. W filharmonii możemy zobaczyć orkiestrę symfoniczną, na którą składa się zespół różnych instrumentów muzycznych, smyczkowych, perkusyjnych, dętych, drewnianych i blaszanych, a także harf i fortepianu. Na czele orkiestry stoi dyrygent, w ręku którego zobaczymy batutę. Z poniższego filmiku dowiecie się więcej na temat takiej orkiestry, utrwalicie sobie nazwy, wygląd i brzmienie niektórych instrumentów.

Filmik do obejrzeniapobierz

Kolorowanki z instrumentamipobierz

PRACA TECHNICZNA: wykonanie dowolnego instrumentu muzycznego

  1. Grzechotki z butelek, pojemników

Najprostszy sposób, znany chyba każdemu.

Wystarczy do plastikowych butelek lub zakręcanych pojemników wsypać dowolne sypkie produkty, ziarna, małe przedmioty i gotowe. Warto do grzechotek dodać jakieś kolorowe elementy np. koraliki, które będą dodatkowo skupiać wzrok dziecka. Jeżeli macie starsze dziecko lub małego spryciarza dla którego zakrętka to nie problem, możecie przed zakręceniem posmarować ją mocnym klejem np. na gorąco.

  1. Kołatka

Materiały i przybory:

  • drewniany patyczek [szpatułka lub patyczek po lodach]
  • dwa kawałki tekturki
  • kolorowa gazeta ( kolorowy papier)
  • miseczka do odrysowania kółek lub cyrkiel
  • kolorowe guziki
  • sznurek
  • igła z dużą dziurką
  • klej
  • taśma klejąca
  • dziurkacz
  1. Odrysowujemy dwa razy miseczkę na tekturce i dwa razy na kolorowych stronach z gazety (kolorowego papieru). Kółka powinny być większe niż szklanka a mniejsze niż mały talerzyk. Wycinamy wszystkie kółeczka.
  2. Sklejamy ze sobą kółka z tektury z kółkami z gazety.
  3. Przy pomocy taśmy klejącej mocujemy drewniany patyczek.
  4. Tekturowe kółko z umocowanym patyczkiem smarujemy dokładnie klejem i sklejamy z drugim przygotowanym kółkiem. Czekamy aż klej wyschnie.
  5. Dziurkaczem robimy dziurek rozmieszczając je równomiernie po okręgu.
  6. Ze sznurka lub kolorowej włóczki odcinamy równe kawałki nici.
  7. Przy pomocy igły nawlekamy kolejne guziki na nitki i mocujemy je do tarczy.

My zawiązaliśmy supełki przy guziku i zawiązaliśmy pętelkę w dziurce. Kiedy potrząsaliśmy kołatką guziki plątały się. Najlepiej więc jest umocować guziki, zawiązując supeł zarówno przy guziku, jak i w dziurce na tekturowym kółku. Tak wygląda gotowy instrument.

praca dziecięca kołatka

Powodzenia!

Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych