Na finale projektu Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach

Po raz kolejny Szkoła Podstawowa nr 4 brała udział w  X finale ogólnopolskiego projektu Instytutu Pamięci Narodowej „Kamienie Pamięci”. Tym razem  odbył się on w Katowicach w ramach obchodów 100 – lecia Harcerstwa Polskiego „Harcerze Niepodległej”.

 „Czwórkę” reprezentowały cztery uczennice z klas gimnazjalnych oraz dwie absolwentki naszej szkoły, które przygotowały trzy projekty: Krystyna Dudzińska i Emilia Dagmara Czaplicka – „Leon Gajdowski ps. Ostoja”, Klaudia Karwowska i Julia Zarzecka – „Wacława Potemkowska ps. Malwa”, Martyna Pietrzak i Kinga Wołkońska – „Ks. Wiktor Jacewicz” pod opieką p. Wiesława Jerulanka, który od lat zachęca do udziału w takich przedsięwzięciach. Wszyscy wymienieni bohaterowie  aktywnie działali na rzecz Niepodległości oraz rozwoju harcerstwa na Ziemi Grajewskiej po odzyskaniu Niepodległości.  Do dziś pamięć o ich działalności była niezbyt znana. Prace zostały przygotowane dzięki materiałom zgromadzonym w Grajewskiej Izbie Historycznej. Wszystkie projekty otrzymały specjalne Kamienie Pamięci.

Podczas finału mieliśmy stoisko, na którym zaprezentowano przygotowane na projekt folderki i prezentacje. Ponadto promowaliśmy miasto dzięki wsparciu Urzędu Miasta. Nasz udział został wysoko oceniony przez komisję. 

Był też czas na zwiedzanie przepięknego Śląska, bo była wycieczka do podziemnej sztolni w Tarnowskich Górach i Katowic.

Fot. W. Jerulank