Magiczny czas w bibliotece szkolnej

      Brak komentarzy do Magiczny czas w bibliotece szkolnej

W grudniu, w bibliotece szkolnej realizowany jest Projekt edukacyjny „Magiczny czas – Święta Bożego Narodzenia”. Powstał on z inicjatywy nauczycieli bibliotekarzy Iwony Bukrejewskiej i Anny Joki.  Założeniem  projektu jest rozbudzenie wśród dzieci motywacji do czytania poprzez prezentację książek ukazujących tradycje i zwyczaje świąt Bożego Narodzenia. 

 W projekcie wykorzystuje się różnorodne metody pracy z uczniami, m. in.: pracę z tekstem, opowiadanie, pogadankę z elementami dyskusji, prezentacje, prace plastyczne, ćwiczenia praktyczne, konkursy.

Do udziału w inicjatywie zostały zaproszone dzieci z oddziałów przedszkolnych, uczniowie oczekujący na zajęcia lekcyjne oraz uczniowie klas trzecich, czwartych, młodzież z klas szóstych i siódmych.

Jako pierwsze odbyły się zajęcia czytelnicze w oddziałach przedszkolnych.  Zaangażowane dziewczęta z klasy VII a Amelia Kiełczewska i Anna Jaszewska, wspólnie z koordynatorkami projektu, przeprowadziły spotkanie  pod hasłem ” W krainie Świętego Mikołaja”. W trakcie zajęć dzieci wysłuchały legendę i bajkę o Świętym Mikołaju następnie dowiedziały się o tradycjach i zwyczajach mikołajkowych w różnych krajach europejskich. Maluchy rozwiązywały zagadki tematyczne oraz brały udział w konkursach i zabawach ruchowych. Na koniec został odczytany list, w którym Święty Mikołaj zachęca dzieci do pisania listów z prośbami o prezenty i zapewnia ich o swoim niedługim przybyciu.

Kolejne spotkanie w świątecznym nastroju odbyło się w bibliotece szkolnej i było skierowane do uczniów oczekujących na zajęcia lekcyjne. Tym razem były to warsztaty,  w których uczestnicy mogli wykazać się uzdolnieniami plastycznymi. W trakcie wykonywania świątecznych kartek, uczniowie wysłuchali opowiadań o tematyce świątecznej i chętnie opowiedzieli o świętach w swoich domach, o Wigilii i  o oczekiwanych prezentach.

W miłej, przyjemnej i radosnej atmosferze czas upłynął błyskawicznie. Uczestnicy poprosili o kolejne spotkanie, w czasie którego wspólne będą bawić się  wykonując ozdoby świąteczne na choinkę  oraz wysłuchają opowieści o Bożym Narodzeniu. Uczennice z klasy VII d Natalia Chorosz i Paulina Cybula są w trakcie przygotowywania zajęć czytelniczych, które poświęcone będą  zwyczajom i obrzędom wigilijnym. W nawiązaniu do spotkania przeprowadzą mini konkurs dotyczący polskich tradycji bożonarodzeniowych.

Kolejnym przedsięwzięciem realizowanym w ramach Projektu jest propozycja, skierowana tym razem do uczniów klas trzecich, czwartych, szóstych i siódmych. Są to świąteczne konkursy  czytelnicze: „Duchowa krucjata Scrooge`a, która do zmiany pobudza” na  podstawie książki „Opowieść wigilijna” Ch. Deickens`a, i „Gwiazdka w Bullerbyn” w oparciu o lekturę „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren.

Całemu przedsięwzięciu towarzyszy wystawa książek pod hasłem „Książka idealna na Święta (i nie tylko), czyli otulamy się klimatyczną lekturą”.

Osoby zainteresowane udziałem w „świątecznych czytaniach”  zapraszamy do odwiedzania biblioteki szkolnej i śledzenia informacji – zapowiedzi zamieszczanych na tablicy ogłoszeń.

Koordynatorki Projektu