Łączy na pamięć

      Brak komentarzy do Łączy na pamięć

UCZNIOWIE KLAS ÓSMYCH, NAUCZYCIELE I RODZICE

19 kwietnia 2020 r. minęła 77. ROCZNICA POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM. Powstanie, które jest częścią naszej wspólnej historii. Pamiętajmy o jego bohaterach, którzy w 1943 roku stanęli do walki o ludzką godność.

Zapraszamy do obejrzenia filmu edukacyjnego o powstaniu w getcie warszawskim „Nie było żadnej nadziei…” przygotowanego przez Centrum Edukacyjne Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Przesłaniem filmu jest oddanie hołdu bojownikom oraz ludności cywilnej biorącym udział w powstaniu w getcie warszawskim. Zwróćcie uwagę na autentyczne postaci biorące udział w walkach: Mordechaj Anielewicz, Kazik Symcha Rotem, Marek Edelman, Cywia Lubetkin, Izrael Motyl, czy Tosia Altman. Dzięki animacji zobaczycie powstanie z całym jego ładunkiem emocjonalnym i potencjałem dramatycznym.

Zachęcamy do refleksji, dlaczego człowiek człowiekowi zgotował taki los? Co mogę zrobić, aby to się już nigdy nie powtórzyło?”.

Film „Nie było żadnej nadziei…”scenariusz i reżyseria Kama Veymont – pobierz

Akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile” ph. „Łączy nas pamięć”

Dla upamiętnienia bohaterów walczących w getcie warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN od 2013 r. corocznie organizuje akcję „Żonkile”. W trakcie obchodów wolontariusze rozdają papierowe żonkile symbolizujące pamięć, szacunek i nadzieję.

Dlaczego żonkile? Związane są one z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile.

Ty też możesz oddać szacunek i pamięć powstańcom. W tym trudnym czasie społecznej izolacji doceńmy jeszcze bardziej wartość ludzkiej solidarności.

Szablon do samodzielnego wykonania żonkila – pobierz

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Wirtualny spacer – pobierz

Wojna widziana oczami nastolatki
„Pamiętnik” Rutki Laskier to dziś biały kruk.

Rękopis pamiętnika znajduje się obecnie w Instytucie Jad Waszem w Jerozolimie. Dołączył do innych materiałów dokumentujących zagładę 6 mln ludzi w czasie Holocaustu., kiedy to Niemcy realizowali plan eksterminacji Żydów.
„Pamiętnik” poleca Martyna Będkowska – pobierz

Filmik „Rutka Laskier – droga bez powrotu” wraz z fragmentami „Pamiętnika” – pobierz

Niech  połączy nas pamięć! 

Nauczyciele bibliotekarze

Wykorzystano materiały źródłowe Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.