Książki nie tylko na majówkę

      Brak komentarzy do Książki nie tylko na majówkę

UCZNIOWIE, RODZICE I NAUCZYCIELE

Przed nami majówka. Czas wolny, który proponujemy spędzić m.in. na CZYTANIU KSIĄŻEK W DOMU. Zachęcamy do przejrzenia książek zgromadzonych w biblioteczkach domowych. Być może znajdzie się tam książka, na której przeczytanie do tej pory nie mieliście czasu.

Zachęcamy także do skorzystania z książek zgromadzonych w opracowanej poniżej bazie odsyłaczy do bezpłatnych zasobów – ebooków i audiobooków. Niech będzie to czas spędzony rodzinnie i bezpiecznie.

Elfi – Bajki do czytania i słuchania: https://www.elfibajka.pl/

Bajki dla dzieci: http://audio-bajki.pl/

Bajki do czytania, słuchania, bajki terapeutyczne: https://bajki-zasypianki.pl/

Bajki do słuchania: bajkowisko.pl

Bajki Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Światełko” – bajki terapeutyczne: http://swiatelkodladzieci.pl/

Wolne Lektury: https://wolnelektury.pl/

Lektury szkolne: https://lektury.gov.pl/

Akcja czytelnicza trwająca do 3 maja: Czytaj PL 

Poezja polska: https://polska-poezja.pl/

Chmura czytania, kanon kulturalnego człowieka: http://www.chmuraczytania.pl/

Legendy: www.the-legends.pl

Publio: http://www.publio.pl/

Nexto.pl: https://www.nexto.pl/

Ebookpoint: https://ebookpoint.pl/

Helion: https://helion.pl/

Ebooks43.pl: http://www.ebooks43.pl/

Virtualo: https://virtualo.pl/

Biblioteka Otwartej Nauki: https://bon.edu.pl/

Wikiźródła: https://pl.wikisource.org/

Bookini.pl – książki elektroniczne: http://bookini.pl/

Fantastyka Polska: http://www.bazaebokow.robertjszmidt.pl/

Ebook.pl: https://ebook.pl/

National Emergency Library: https://archive.org/  (książki w różnych językach)

Udostępniamy prezentację zawierającą 21 ciekawych cytatów słynnych pisarzy o książkach.
Prezentacja – pobierz

LIST DO RODZICÓW

Szanowni Rodzice!

Jesteśmy nauczycielami bibliotekarzami i na co dzień zachęcamy Państwa dzieci do czytania. Korzystając z okazji do bezpośredniego kontaktu, chcemy tylko krótko i zwięźle zachęcić Państwa do czytania dzieciom.

Załączamy krótką prezentację, która w klarowny sposób przedstawia korzyści płynące z czytania oraz sprawdzone sposoby zachęcania dzieci do czytania.

Każdy z nas zastanawia się czasem, co może zrobić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku dobrą przyszłość, a obecnie – by we względnym spokoju przetrwać ten trudny czas. Odpowiedź jest prosta: czytać dzieciom książki. A gdy są starsze, to czytać je razem z nimi.

Wszystkie badania wskazują, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności, więc to idealna odskocznia na czas kwarantanny.

Pomijając czas pandemii, czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i wyobraźnię. Później uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień i szumu informacyjnego. Gdy dziecko jest starsze, wiedza i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie, umożliwiają tak ważne u nastolatków mówienie „nie”. Wreszcie, w skali całego życia, czytanie daje szczęście. Badania udowadniają bowiem, że ludzie czytający dla przyjemności są bardziej zadowoleni z życia, lepiej wykształceni, kreatywni, zajmują wyższe stanowiska i lepiej zarabiają.

Jednocześnie dane są nieubłagane. Wynika z nich, że jeżeli dziecko nie wyniesie nawyku czytania z domu, to z reguły nie czyta dla przyjemności jako dorosły. Szkoła, biblioteka i rówieśnicy mogą pomagać rozwijać te zainteresowania, ale tworzy je z reguły rodzina. Jeżeli według badań ponad połowa dorosłych w ogóle nie czyta książek, to ponad połowa dzieci będzie na starcie pozbawiona szansy na skorzystanie z powyższych atutów.

Wspólne czytanie jest też naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi. To czas, w którym dziecko jest blisko rodzica, czuje się bezpieczne, ważne i naprawdę Państwa słucha. Świat, który znamy, nasze zasady i poglądy, powstały m.in. w naszych domach, gdy rodzice lub dziadkowie czytali dzieciom bajki i legendy lub opowiadali historie.

Wystarczy czytać kilkadziesiąt minut dziennie, by zbudować w dziecku nawyk, dać proste narzędzie, dzięki któremu będzie w stanie lepiej się rozwijać w samodzielnym życiu.

Poniżej publikujemy prezentację stanowiącą poradnik dla rodziców – Jak (i dlaczego) zachęcać dzieci do czytania?
Prezentacja – pobierz

Pozdrawiamy – nauczyciele bibliotekarze