Książki dobre jak czekolada

      Brak komentarzy do Książki dobre jak czekolada

W kwietniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Czekolady. Chyba nie ma osoby, która nie lubiłaby tego przysmaku. Jedzenie czekolady gorzkiej, mlecznej, łaciatej, truskawkowej, karmelowej czy orzechowej raz na jakiś czas jest wskazane nawet osobom na diecie – ma dużo magnezu, a do tego działa pobudzająco. Czekolada ma długą historię (link poniżej do czekoladowych muzeów). Na cześć nadwornego mistrza kuchni Ludwika XIII o nazwisku Pralin, słodkie, rozpływające się w ustach czekoladowe cukierki nazwano pralinami. Pewnie niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że gorzka czekolada w postaci gęstego sosu może również pasować do różnego rodzajów mięs: wieprzowiny czy drobiu.

Dzisiaj zachęcamy Was do słodkiego czytania, słuchania, oglądania i rozwiązywania zadań.

► W Polsce w różnych miastach można wziąć udział w ciekawych warsztatach produkcji prawdziwej czekolady. Mamy propozycję przygotowania gorącej czekolady oczywiście z dorosłym opiekunem. Cena jest dużo niższa niż w kawiarniach czy herbaciarniach. Zobacz:

Filmik – pobierz

► A teraz zapraszamy w wirtualną podróż po muzeach świata czekolady. Z pewnością przyda się przy planowaniu podróży! Tu znajdziesz też historię czekolady i wiele cennych informacji.

Muzea czekolady – pobierz

► A teraz propozycja Minidisco Chocolat czyli czekoladowy areobik w domu. Mała ilość czekolady jest nawet zdrowa, ale jak zjesz jej za dużo, to koniecznie trzeba spalić kalorie
Posłuchaj i poćwiczyć, tak jak umiesz.

Filmik – pobierz

Przedstawiamy postać pisarza:
Roalda Dahla (1916-1990) autora książki „Charlie i fabryka czekolady”, który był angielskim pisarzem, scenarzystą i publicystą oraz (nie wiele osób o tym wie) szpiegiem! Na swoim koncie ma także inne książki dla dzieci, m.in. „Wiedźmy”, „Matylda”, „Fantastyczny Pan Lis” oraz powieści dla dorosłych, m.in. „Wuj Oswald”.

„Charlie i fabryka czekolady” to powieść dla dzieci, która pokazuje, że warto mieć marzenia. Opowiada o ubogim i miłym chłopcu, który nazywał się Charlie Bucket. Mieszkał on nieopodal największej fabryki czekolady na świecie. Bardzo pragnął zajrzeć do niej i dowiedzieć się o sekretach produkcji słodyczy pana Willego Wonki. Pewnego dnia przed Charlim stanęła wielka szansa zwiedzenia fabryki. Miało się to stać za sprawą 5 złotych talonów, które można było znaleźć w czekoladach Wonki.
W podróży po fabryce Charliemu towarzyszył jego dziadek Joe, dawny pracownik tej niesamowitej wytwórni. Ku zaskoczeniu dzieci i ich opiekunów Willy Wonka okazał się szalonym producentem. Mógł się wydawać nawet niebezpieczny. Podczas tej niesamowitej podróży dzieci nie tylko poznały sekrety produkcji, ale także tajemniczych pracowników tej fabryki.

Ekranizacja książki

„Charlie i fabryka czekolady” – możesz obejrzeć film w całości.
Film „Charlie i Fabryka Czekolady” (2005) dubbing – pobierz
Film “Charlie i fabryka czekolady” – pobierz
A jak już wrócimy do normalności, zapraszamy do szkolnej biblioteki po książkę.

(…) Prawda jest jak czekolada. Gorzka – nawet zdrowsza (…).
„Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”. To cytat z pierwszego z opowiadań tomu pt. „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”.
Zachęcamy Cię do odsłuchania fragmentu – „Szacun i gorzka czekolada” – tutaj.

W literaturze jest więcej książek, które zarówno w tytule, jak i w treści, zawierają słowo „czekolada”. W linku poznasz ich tytułytutaj.

A teraz sprawdź swoją wiedzę na temat książki Roalda Dahla „Charlie i fabryka czekolady”- bohaterki naszego dzisiejszego spotkania.
Quiz online 1 – pobierz
Quiz online 2 – pobierz

Gratulujemy!

Pozdrawiamy – nauczyciele bibliotekarze