II edycja Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek” w SP 4

Szkoła Podstawowa nr 4 w Grajewie kontynuuje realizację tym razem już II edycji Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek”, czyli bajkowa podróż do krainy wartości i dziecięcej wyobraźni w grupie przedszkolnej „Muchomorki”.

Projekt jest odpowiedzią na realizację kierunku polityki oświatowej Ministerstwa Edukacji Narodowej w roku szkolnym 2020/2021, tj. Wychowanie do wartości, kształtowanie postaw i respektowanie norm społecznych oraz założeń podstawy programowej wychowania przedszkolnego.

Projekt jest w całości realizowany i koordynowany za pomocą mediów społecznościowych (https://www.facebook.com/groups/488002891977381/). Na grupie projektowej pojawiają się wszystkie informacje dotyczące przebiegu realizacji Projektu: moduły, zadania dodatkowe i tzw. „Dobranocki z dawnych lat” oraz informacje służące wymienianie doświadczeń.

Oto nasze działania w I semestrze spełniające wymogi realizacji II edycji Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek”.

Zadania obowiązkowe:
Kącik projektowy – zaaranżowanie w sali przedszkolnej;
• Bajkowy Przyjaciel- maskotka „Feluś” towarzysząca dzieciom podczas magicznej podróży po bajkowym świecie wartości.

Moduł „Szacunek”, zadania dodatkowe oraz „Dobranocki z dawnych lat – Miś Uszatek”:
Spotkanie czytelnicze „Dobro, które dajemy innym działa i pomnaża się wracając do nas”…) – wyjaśnienie morału płynącego z bajki „Brat i siostra – bajka o pomaganiu innym i szacunku dla starszych” połączone z prezentacją bajki na podstawie teatrzyku sylwet przez koordynatorki projektu.
Akcja „Marzycielska poczta” – wysłanie kartek z pozdrowieniami do chorych dzieci.
„Dobry humor dzisiaj mamy, więc uśmiechy przesyłamy” – pod takim hasłem i z uśmiechem na twarzy obchodziliśmy Dzień Uśmiechu, bowiem każdy przedszkolak będzie pamiętał, aby jego buzia była zawsze uśmiechnięta. W grupie dominował żółty kolor ubrań. Dzieci rozpoznawały minki, bawiły się wesoło w rytm dziecięcych utworów;
„Jaki jest Miś Uszatek i jak postępuje?” – przykłady z serialu pt. „Ratownicy” ukazujące jego charakter i zachowania: okazywanie szacunku poprzez pomoc słabszym, starszym i wszystkim istotom żywym.
• Prezentacja książek o Misiu Uszatku dostępnych w bibliotece.
Quiz – zabawa nt. Misia z oklapniętym Uszkiem.

Moduł „Przyjaźń i miłość” i zadania z „Dobranocki z dawnych lat – Reksio”:
Spotkanie czytelnicze „Możesz na mnie liczyć” na podstawie opowiadania Heleny Bechlerowej „Dwaj przyjaciele”, rozmowa kierowana powiązana z przybliżeniem dzieciom znaczenia przysłowia ”Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”.
„Dzień Postaci z Bajek” – były zabawy i zagadki dotyczące treści bajek, rozpoznawanie tytułów na podstawie przeczytanych fragmentów i rekwizytów, zabawy ruchowe i w teatr oraz prezentacja dziecięcych bajkowych przebrań. Utożsamiając się z bohaterami bajek dzieci uczestniczyły w ich przygodach, smutkach i radościach. Na zakończenie rysowały i kolorowały swoją ulubioną postać z bajki.
Spotkanie czytelnicze ph. „Paw, co ogon miał z przyjaźni” – głośne czytanie bajki rymowanej Pana Poety, rozmowa z dziećmi nakierowana na przekaz, że gest przyjacielskiej pomocy nie musi być wielkim gestem, a świat osoby będącej w potrzebie zmieni się znacząco”.
Wykonanie zespołowej pracy plastycznej pawia.
Przedstawienie sylwetki Reksia wraz z przykładami jego przyjacielskiego stosunku do świata; odniesienie bajkowego przykładu do codzienności; rozmowa z dziećmi na temat ich przyjaźni, omówienie cech przyjaciela: dobry uczynny, dotrzymuje słowa i tajemnicy, pomocny, wierny, troskliwy.

Moduł „Tolerancja, sprawiedliwość” i „Dobranocki z dawnych lat – Porwanie Baltazara Gąbki”:
Spotkanie czytelnicze „Co oznacza słowo – INNOŚC”? w oparciu o „Bajkę o słoniku Bartusiu i jego krótszej nóżce” J. Nartowskiej. Wyjaśnienie, że innym można być nie tylko ze względu na wygląd, ale narodowość, stan materialny, wykształcenie…
Pogaduchy o niepełnosprawności – przełamywanie lęku przed niepeł-nosprawnymi rówieśnikami.
Wykonanie „Muchomorkowego poradnika savoir– vivre wobec osób niepełnosprawnych” z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.
o Dobranocki z dawnych lat – Porwanie Baltazara Gąbki (przedstawienie postaci serialu: Baltazar Gąbka – Profesor Gąbka – naukowiec, wykładowca Akademii w Grodzie Kraka, specjalista od żab latających, uosobienie humanizmu i typowych cech uczonego żyjącego w pewnym oderwaniu od rzeczywistości; inni bohaterowie to: Smok Wawelski, kucharz Bartolini Bartłomiej, szpieg Don Pedro i książę Krak), omówienie tematu tolerancji i sprawiedliwości, wskazanie jak ważne są w dzisiejszym zróżnicowanym świecie).

Certyfikat dla szkoły za realizację I edycji
Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek”.

Certyfikat za udział w Międzynarodowym Projkecie Czytelniczym Magiczna moc bajek

Szkolne koordynatorki: L. Pietrzykowska i E. Gulan.

Zapraszamy do galerii ilustrującej realizację II edycji
Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek”.