Gimnastyka buzi i języka

      Brak komentarzy do Gimnastyka buzi i języka

Sprawne artykulatory, czyli język, usta, żuchwa, policzki i podniebienie miękkie oraz prawidłowe oddychanie są warunkiem poprawnej wymowy. Drogi Rodzicu, jeśli Twoje dziecko niekoniecznie chętnie zasiada do tego typu ćwiczeń w domu, skorzystaj z poniższych propozycji. Mamy nadzieję, że sprawią one, iż logopedyczne ćwiczenia domowe z czasem zacznie ono postrzegać nie jako męcząca powinność, ale raczej fajną zabawę. Życzymy owocnych ćwiczeń.

Propozycja 1. Zabawa WYMYŚL SŁOWO – dla dzieci czytających
Źródło: rysopisy.pl

Należy wydrukować plansze, powycinać wszystkie obrazki. Zabawa może przebiegać według instrukcji zamieszczonej na planszach, ale można ją także wzbogacić, układając z liter wymyślone słowa. Każde ćwiczenie należy powtórzyć 10 razy najlepiej przed lustrem.

Propozycja 2. GIMNASTYKA BUZI I JĘZYKA w wiosennej odsłonie w formie gry planszowej – dla dzieci młodszych
Źródło: rysopisy.pl

Planszę do gry należy wydrukować. Przygotować też kostkę i pionki. Teraz wspólnie z dzieckiem ustalić zasady gry. Można pokolorować niektóre ptaki i przyporządkować każdemu kolorowi określony ruch, np. czerwony – cofnij się o 2 pola, żółty – przeskocz o 1 pole do przodu, niebieski – wracasz na pole startowe. Tu jest miejsce na inwencję twórczą. Wygrywa osoba, która pierwsza przekroczy linię mety. Ćwiczenie z pola, na którym stanie pionek, należy wykonać 10 razy najlepiej przed lustrem.