Eksperymenty z jajkiem

      Brak komentarzy do Eksperymenty z jajkiem

Drogie dzieci poznałyście wiele ciekawostek o pisance. Mamy nadzieję też, że spodobały się  Wam również zaproponowane przez nas zabawy. A dzisiaj chciałybyśmy kontynuować temat z jajkiem w roli głównej. Najpierw zaśpiewajcie wspólnie z rodzicami piosenkę „Pisanki, pisanki” – pobierz

A potem przygotujcie pomoce: 2 jajka – surowe i gotowane, torbę foliową, sól i 2 szklanki. Wszystko gotowe?

Zapraszamy do eksperymentów.

Czy łatwo jest rozgnieść skorupkę jaja w dłoni?
Kochanie dzieci, spróbujcie przez woreczek śniadaniowy je rozgnieść. Czy łatwo było to zrobić? Okazuje się, że nie tak łatwo. Cały sekret tkwi w kształcie jajek, bo to on nadaje im taką dużą wytrzymałość. Jajka najbardziej wytrzymałe są na górze i na dole, więc jeśli ściśnie się je od góry do dołu nie pękną. To dlatego duża kura może wysiadywać jajka i one nie pękają pod jej ciężarem i dlatego pisklak jest w stanie wykluć się z jajka uderzając mocno dziobkiem w jeden punkt.

Jak rozpoznać, czy jajko jest surowe, czy gotowane nie rozgniatając skorupki?
Bierzemy jajko surowe (można je jakoś oznaczyć) oraz jajko gotowane i kręcimy nimi na stole. Jajko surowe kręci się wolniej i krócej, jajko gotowane będzie się obracać szybciej i dłużej. Dlaczego? Jajko surowe ma płynne wnętrze zatem obroty nie przenoszą się bezpośrednio na jego wnętrze, natomiast jajko gotowane jest jedną całością, zatem po zakręceniu będzie dłużej wirować.

Czy jajko włożone do wody będzie się na niej unosiło, czy utonie?
Dwie szklanki wypełniamy wodą do połowy. W jednym rozpuszczamy kilka łyżek soli. Wkładamy jajka do szklanek. Jajko w wodzie z solą pływa, w samej wodzie opada na dno. Dlaczego? Jajka toną, gdy włożymy je do wody dlatego, że jajko ma większą gęstość niż woda. Kiedy wsypujemy do wody sól i robimy solankę, jajko unosi się na powierzchni wody, bo sól zwiększa gęstość wody tak, że solanka przewyższa gęstość jajka. To dlatego w Martwym Morzu jest łatwiej pływać na powierzchni wody.

Mamy nadzieję, że doświadczenia spodobają się Wam. A teraz poćwiczcie do piosenki: „Głowa, ramiona, kolana, pięty” – pobierz

Życzymy Wam miłej zabawy!

Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych

Konsultacje z wychowawczyniami oddziałów przedszkolnych (adresy e-mail):

„Skrzaty” Beata Antropik bea_ant@wp.pl, Justyna Dzięgielewska

„Biedronki”Alicja Stradczuk

„Muchomorki” – Ewelina Gulan ewelcia.85@interia.pl

„Słoneczka”Bożena Kulikowska bozena.q@vp.pl Jolanta Propier jolanta.propier@wp.pl