Czytamy i polecamy

      Brak komentarzy do Czytamy i polecamy
 

Uczniów naszej szkoły zachęcamy do rozwijania aktywności czytelniczej i korzystania zarówno ze zbiorów biblioteki szkolnej, jak też miejskiej. Poniżej prezentujemy kilka nowości książkowych dostępnych w Miejskiej Bibliotece Publicznej Oddział dla Dzieci w Grajewie.

Bąkiewicz Grażyna, Szymeczko Kazimierz, Wakuła Paweł – „Odzyskana niepodległość” z serii „Zdarzyło się w Polsce””
Książka zawiera 10 opowiadań z XX wieku i nawiązuje do setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Poświęcona jest niezwykle burzliwemu okresowi w historii naszej Ojczyzny, który każdy Polak powinien znać.

Bąkiewicz Grażyna, Szymeczko Kazimierz, Wakuła Paweł – „Walka o wolność” z serii „Zdarzyło się w Polsce””
Tym razem autorzy – pasjonaci historii – prezentują 10 opowiadań z czasów rozbiorów Polski. Czytelnik przenosi się do Polski, która została wymazana z mapy Europy, lecz wciąż żyje w sercach ludzi.

Chmielewska Iwona – „Pamiętnik Blumki”
Autorka opisuje życie Blumki i innych dzieci w Domu Sierot doktora Korczaka oraz zasady, jakie tam panują. Dowiadujemy się, co to znaczy szanować dzieci i ich prawa. I jak je kochać.

Dziubak Emilia – „Tyczka w Krainie Szczęścia”
Poznajemy Daniela i jego opiekunkę Julię. Kiedy była ona małą dziewczynką, jej starszy brat zaginął bez wieści. Któregoś dnia, zjeżdżając na sankach, wylądowała z hukiem w magicznej Krainie Szczęścia. Spotkała w niej niesamowite postacie – chrząszcza we fraku, olbrzymie ważki i nieco przerażającego kraba…

Kamińska Anna – „Białowieża szeptem”
Kamińska Anna – „Simona”
Obie książki tematycznie są ze sobą spójne. Zawierają opis jedynego na skalę europejską miejsca, jakim jest Puszcza Białowieska oraz pojawienie się w nim Simony Kossak, córki słynnego malarza, która pragnąc wolności, osiadła w pobliskiej leśniczówce. Poznamy bliżej życie bohaterki – profesora nauk leśnych, biologa, pasjonatki i kobiety, która wśród zwierząt znalazła to, czego nigdy nie otrzymała od ludzi.

Kamińska Anna – „Odnalezieni”
Poznajemy prawdziwe i wzruszające historie kilkunastu adoptowanych niegdyś bohaterów, którzy po latach decydują się odnaleźć swoje rodziny biologiczne.

Koperski Romuald – „Przez Syberię na gapę”
Autor opisuje w książce swój samotny, 4500 kilometrowy spływ gumowym pontonem największą syberyjską rzeką Leną . Pokazuje czytelnikowi piękno syberyjskiej ziemi oraz zamieszkałych Syberię narodów, plemion i grup etnicznych.

Madonna – „Jabłka pana Peabody’ego”
To książka, którą z powodzeniem mogą czytać dzieci w różnym wieku – nawet dorośli.
To prosta i piękna opowieść o nauczycielu historii w szkole podstawowej w Happville, którego pasją jest także sport. W każdą sobotę Pan Peabody organizuje mecze baseballowe, w których udział biorą jego uczniowie. Madonna udowodni Wam, że nawet taki zwykły stragan z jabłkami może być pretekstem do opowiedzenia niezwykłej historii, z której morał na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Stanecka Zofia, Oklejak Marianna – „Basia i tablet”
Basia jest małą dziewczynką, która przyjaźni się z rówieśnikami. Kiedy znajduje się w trudnych sytuacjach próbuje sobie z nimi poradzić. Tak też jest w powyższej książce. Janek dostał tablet! Bardzo fajny, w kółko na nim gra, ale nie pozwala Basi. I wcale nie chce się od tego tabletu uzależnić, jak mówi mama, tylko też trochę pograć… 

Książki można wypożyczyć z MBP Oddział dla Dzieci w Grajewie:
Poniedziałek 10.00 – 18.00
Wtorek 10.00 – 18.00
Czwartek 10.00 – 18.00
Piątek 10.00 – 18.00
Sobota 8.00 – 15.00

L. Pietrzykowska

Fot. E. Bobińska