Chcę wiedzieć więcej o … lataniu

      Brak komentarzy do Chcę wiedzieć więcej o … lataniu

Grecka legenda opowiada o chłopcu imieniem Ikar, który przypiął sobie skrzydła z piór posklejanych woskiem i wzniósł się ku niebu. Kiedy jednak zbytnio zbliżył się do słońca, wosk stopił się i chłopiec spadł do morza. Nie zniechęciło to śmiałków, którzy także marzyli o lataniu … Tak naprawdę człowiek wzniósł się po raz pierwszy w powietrze na … latawcu. Dokonał tego kilka tysięcy lat temu pewien chiński generał. Uczepiony do latawca poleciał nad twierdzę wroga. Dzięki temu, co udało mu się z góry wypatrzyć, wygrał później bitwę.

Obejrzyjcie filmik o chińskich latawcach – pobierz

A może sami zrobicie swój własny latawiec – pobierz

W 1783 roku nad Paryżem uniosła się tajemnicza niebieska kula … Był to gigantyczny balon z papieru i płótna, wypełniony gorącym powietrzem. W doczepionym do niego koszu siedziało dwóch ludzi. Balon przeleciał 9 km i po 25 minutach wylądował. Jego pasażerowie uważani są za pierwszych lotników w historii świata. Obejrzyjcie film „Lżejsze od powietrza – Pierwszy lot balonem” – pobierz

Za najstarszy samolot świata uważany zaś jest Flyer, maszyna latająca zbudowana przez braci Wright. Obejrzyjcie film „Pierwszy lot samolotem – bracia Wright” – pobierz

Era podróży w kosmos rozpoczęła się 12 kwietnia 1961 roku, kiedy rosyjski astronauta Jurij Gagarin po raz pierwszy okrążył Ziemię rakietą WOSTOK 1.

Karty pracy
Wykonajcie pracę plastyczną „ Lot balonem”. Wytnijcie kolorowe paski papieru, przygotujcie klej, kartkę z kolorowego bloku i kredki.
Filmik – pobierz

Kolorowanki do wyborupobierz

Powodzenia!

Wychowawczynie

Konsultacje z wychowawczyniami oddziałów przedszkolnych (adresy e-mail):
„Skrzaty” – Beata Antropik (bea_ant@wp.pl) Justyna Dzięgielewska (justyna100317@wp.pl)
„Biedronki”– Alicja Stradczuk (aluteczka@o2.pl)
„Muchomorki” – Ewelina Gulan (ewelcia.85@interia.pl)
„Słoneczka” – Bożena Kulikowska (bozena.q@vp.pl) Jolanta Propier (jolanta.propier@wp.pl)