Bohaterowie baśni i bajek, których znamy i kochamy

Spotkania czytelnicze z udziałem dzieci młodszych i starszych służą nie tylko integracji, ale przynoszą wiele radości i korzyści. Tak też było podczas spotkania „Bohaterowie baśni i bajek, których znamy i kochamy” z udziałem dzieci z grupy przedszkolnej „Muchomorki” i dziewcząt z Koła Przyjaciół Biblioteki: Oliwii Czaplickiej, Wiktorii Olszewskiej, Kamili Sierakowskiej, Patrycji Kuczyńskiej, Joanny Popowskiej i Zuzanny Święćkowskiej.

Celem spotkania z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek było obok wspólnej zabawy kształtowanie spostrzegawczości i nauka określonych norm społecznych.

Najmłodsi z radością rozpoznawali postaci z bajek za pomocą wylosowanych rekwizytów, kojarzyli fragmenty bajek z tytułami, cechy charakteru z daną postacią z bajki, potrafili wcielić się w rolę postaci bajkowej, wysłuchali wiersza J. Huszczy „Skarga książki”, co pomogło wspólnie ustalić na co skarży się książka i jak należy dbać o książki. Spotkanie zakończyłyśmy wręczeniem kolorowanek z bohaterami bajkowymi i wspólnym tańcem.

Bohaterowie baśni i bajek wpływają pozytywnie na kształtowanie osobowości i stosunku dzieci do otaczającego świata. Czytając powinniśmy zagłębiać je w sens tych opowieści, które czynią je bardziej czułymi na krzywdę ludzką i zachęcają do niesienia pomocy potrzebującym, uczą odróżniania dobra od zła, pokonywania przeszkód, pozwalają nabrać siły i wiary w lepsze jutro, pomagają kształtować stosunki międzyludzkie. Zatem czytajmy i rozmawiajmy z dziećmi, bowiem jak powiedział M. Gorki: „Wszystko, co we mnie dobre, zawdzięczam książce”.

Opiekun Koła Przyjaciół Biblioteki – L. Pietrzykowska